Kezes

A kezes a hitelügylet azon szereplője, aki arra vállal kötelezettséget, hogy ha az adós a hitel törlesztőrészleteit nem fizeti megfelelően, akkor a tartozást ő fizeti meg helyette.

A bankok ma már adóstársnak hívják, a kezes kifejezést ritkábban használják. A kezes szó sokakban kelthet rossz érzést, és volt idő, amikor a család és a barátok óva intették a leendő kezest attól, hogy a saját anyagi biztonságát kockára tegye más hitele kedvéért. Ez nem is teljesen alaptalan, de miről is van szó?

A jog többféle kezességet is ismer, de a hitelezésben a kezes vagy adóstárs általában a készfizető kezest jelenti. A kezes vagy adóstárs ebben az esetben ugyanúgy felel a hiteltartozásért, mint maga az adós. Ha a hitelfelvevő nem fizeti a hitelét, akkor a bank az adóstárstól kéri a tartozást, akinek ugyanúgy kötelessége fizetni, mintha ő vette volna fel a hitelt.

Miért lehet jó az adóstárs?

Jól jöhet egy adóstárs akkor, ha a hiteligénylőnek nincs megfelelő jövedelme ahhoz, hogy akkora hitelt vegyen fel, amekkorára szüksége van. Az adós és az adóstárs jövedelmét a bank együtt veszi figyelembe, és ehhez az összeghez képest határozza meg, hogy mekkora az igényelhető összeg (illetve az ingatlanfedezet nagyságához képest).

Az is előfordul, hogy a bank egy bizonyos jövedelmen felül alacsonyabb kamatokat tud kínálni, és ennek a határnak az eléréséhez van szükség az adóstársra.

Együtt tehát jobb feltételeket is elérhetnek, de valóban nem árt az óvatosság.

Ki lehet kezes vagy adóstárs a hitelben?

A bankoknak eltérő elvárásaik lehetnek az adóstárssal szemben. Meghatározzák például, hogy hány adóstárs szerepelhet egy hitelben. Elvárás lehet, hogy az adóstársak egy része közeli hozzátartozó legyen, illetve kikötik, hogy lehet-e olyan adóstárs, aki nincs rokoni kapcsolatban az igénylővel.

Vannak olyan személyek, akiket a bank kötelezően bevon a hitelbe adóstársként. Ilyen például az adós házastársa vagy élettársa. Ő jellemzően akkor is adóstárs kell, hogy legyen, ha nincs jövedelme, kivéve ha a házastársak között nincs vagyonközösség, és ezt megfelelő dokumentumokkal is igazolni tudják.

Az adóstársnak ugyanúgy át kell mennie a hitelbírálati folyamaton, mint magának az adósnak, és neki is meg kell felelni mindazoknak a jövedelmi és egyéb feltételeknek, amelyeket a bank támaszt.

Online hiteligénylés

Kezes, illetve adóstárs nem csak jelzáloghitelben, de személyi kölcsönben is szerepelhet. Utóbbinál többnyire kifejezetten a magasabb hitelösszeg a cél. Azt viszont jó tudni, hogy online hiteligénylésre a bank gyakran csak akkor kínál lehetőséget, ha a hitelben nincs adóstárs. Itt érdemes az adott bank feltételeit megnézni.

Ki fizeti meg a tartozást?

A hitelért elsősorban az adós tartozik felelősséggel, de az adóstárs lényegében olyan, mintha két adósa lenne a hitelnek.

Bár a készfizető kezesség esetén a bank szabadon dönthet arról, hogy az adóstól vagy a kezestől kéri a fennálló tartozás megfizetését, a bankok általában először az adóson próbálják behajtani a tartozást.

A kezesnek akkor kell fizetnie, ha az adós nem hajlandó, vagy nem képes kifizetni a hiteltartozását. Ha a nincs a hitelben adóstárs, akkor ebben az esetben a bank vállalja a nemfizetés kockázatát, illetve ennek a kockázatnak a csökkentésére szolgál az ingatlanfedezet.

Ha viszont adóstárs is van, akkor a bank először őt kéri fel, hogy fizesse ki a tartozást. Az adóstárs tehát ugyanúgy a saját vagyonát kockáztatja, mint maga az adós. Tehát annak ellenére, hogy neki semmit sem folyósít a bank, és a tartozás nem az övé, mégis neki kell kifizetnie.

Ki szerepelhet még a hitelben?

Jelzáloghitelekbe a bank kötelezően bevonja a biztosítékként felajánlott ingatlan tulajdonosát is (ha a tulajdonos nem maga az adós), ő a zálogkötelezett. A zálogkötelezett és a kezes között az a különbség, hogy a zálogkötelezett csak az ingatlan mértékéig felel a tartozásért, a saját vagyonával nem.

A zálogkötelezett ingatlanát tehát a bank elárverezheti, ha sem az adós, sem az adóstárs nem fizet, de őt nem szólítja fel a bank fizetésre.

A hitelben kötelezően szerepel az ingatlan tulajdonosa, a haszonélvező, vagy az özvegyi jog tulajdonosa (ha van ilyen), illetve az ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonos.

CIB 10 Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
  • Most akár 40 000 Ft jóváírás
  • Nincs folyósítási díj, földhivatali eljárási illeték, Takarnet lekérdezési díj
  • 15 millió Ft 15 évre 133 856 Ft törlesztővel, THM: 7,16%
Részletek
PROMÓCIÓ

Ezek is érdekelhetnek

  • Sikeres avdh hitelesítés mellett örül a férfi a laptopja mellett
    Lakáshitel

    AVDH hitelesítés – intézd önállóan, távolról a pénzügyi szerződéskötéseidet

    Magyarországon már ma is ingyenesen elérhető az AVDH hitelesítés, mellyel megkönnyítheted a pénzügyi szerződéskötéseidet. Nem kell elmenned a bankba, biztosítóhoz, pénztárhoz, hanem otthonról, kényelmesen is szerződhetsz velük. Elmondjuk, amit tudnod kell róla és képekkel is lépésről lépésre bemutatjuk, hogy csináld.

    frissítve: 2022. december 10.
  • Egy új lakás kulcsát fogja a tulajdonos a kezében
    Lakáshitel

    8 dolog, amit tudnod kell, mielőtt lakáshitelt igényelsz

    Talán vettél már fel kisebb hiteleket, például áruhitelt vagy személyi kölcsönt, de a lakáshitel igénylés ezekhez képest bonyolultabb és hosszadalmasabb folyamat. Mutatjuk, hogy mit kell tudnod, és mire figyelj.

    frissítve: 2024. február 22.
  • Fiatal házaspár az új lakásukban
    Lakáshitel

    9 dolog, amit tudnod kell CSOK Plusz igénylés előtt

    A támogatott hitelek igénylése kemény diónak tűnhet, de ne aggódj, csak első látásra olyan bonyolult. Itt több mindenre kell figyelned, és több dokumentumra lesz szükséged, mint egy átlagos hiteligénylésnél, ezért adunk néhány tippet, ami megkönnyíti a dolgod.

    frissítve: 2024. május 6.